תהליך הבדיקה במרפאה

תהליך הבדיקה במרפאה

הורים יקרים שלום רב וברוכים הבאים למרפאת עיניים ילדים ופזילה! 

מטרתי היא להבטיח טיפול איכותי ויסודי לילדכם. בעמוד זה אבקש לתאר לכם את הליך הבדיקה הצפוי, כך שתוכלו להתכונן היטב. 

ראשית אזכיר כי יש חנייה בתשלום בבניין עצמו, עם מעלית ישירה מהחניון למרפאה. שם החניון הוא “חניון בית הכהנים” והוא נמצא  ברחוב צייטלין 1 (כיכר רבין) בתל אביב. 

חשוב לי שהילדים וההורים יעברו חוויה חיובית בזמן הבדיקה.

ברור לכל שאדם זר עם מסיכה שמטפטף טיפות עיניים ומשתמש באורות לבדיקה יכול להרתיע ולהפחיד ילדים קטנים.

כדי ליצור חוויה נעימה וכיפית המרפאה מקושטת בדמויות מסרטי ילדים.

כמו כן, במרפאה קיים חדר המתנה עם פינת משחקים וג’ימבורי, המותאמים לתינוקות ולילדים. ילדים רבים בוכים על כך שהם צריכים ללכת הביתה… 

 

במרבית המקרים הבדיקה כוללת שני חלקים:

בחלק הראשון של הבדיקה אבדוק פרמטרים שונים הקשורים לראייה של הילד. בין היתר ייבדקו חדות הראייה, יכולת המיקוד, ראיית עומק, ופזילה.

לאחר מכן אטפטף לכל עין טיפות הרחבה מיוחדות הנועדו לבדיקת ילדים. הטיפות יטשטשו מעט את הראייה של הילד, בעיקר את הראייה לקרוב. הטיפות עובדות למשך 4-6 שעות בממוצע (במקרים יוצאי דופן גם 12 שעות). ניתן להתנהג כרגיל לאחר מתן הטיפות, אך יש להיזהר מטיפוס על מתקנים גבוהים.

חלקה השני של הבדיקה מתקיים לאחר המתנה של 30-45 דקות לפעולת הטיפות. לא ניתן לבדוק את הילד לפני כן, כיוון שזה הזמן שלוקח עד שהטיפות מתחילות להשפיע. הזמן עד התחלת השפעת הטיפות ארוך במיוחד בילדים עם צבע עיניים כהה. בזמן ההמתנה להשפעת הטיפות ניתן לחכות בחדר המשחקים המותאם לתינוקות ולילדים שיש במרפאה, או לצאת מחוץ למרפאה לכיכר רבין או לגן דבנוב הסמוכים להתאוורר ולשתות משהו…

לאחר שהטיפות יפעלו אבדוק את:

  1. בדיקת החלק האחורי (הפנימי) של העין –כדי לוודא שהמבנה של העין תקין
  2. בדיקת הרפרקציה (“מספר משקפיים”) של הילד. כלומר האם הוא צריך משקפיים או לא. במקרים רבים יש הפתעות, והילד זקוק למשקפיים. אם לא נבדוק לא נדע…גם אם נראה שהילד רואה טוב
 

דגשים חשובים:

  • הצורך בטיפות הרחבת אישונים גורם פעמים רבות לחרדה של ההורים ושל הילדים. חשוב לדעת שהשימוש בטיפות הוא חיוני ולא ניתן לוותר עליו! הטיפות ניתנות במינון מתאים לתינוקות וילדים. הטיפות צורבות למשך שניות בודדות. אני מסיח את דעתם של הילדים תוך כדי התהליך, כדי להפחית את החרדה שלהם מהטיפות. אני ממליץ להורים לא להשתמש במילה “כואב” ליד הילדים, כי מניסיוני זה גורם אצלם לחרדה. גם אם ההורה אומר לילד “זה לא כואב”, הילד נוטה לשמוע רק את המילה “כואב”. 
 
  • החלק השני שעשוי לגרום לקושי להורים, לתינוקות ולילדים קטנים הוא תהליך בדיקת המשקפיים. בבדיקה זו אני משתמש באור הגורם לסנוור במשך כ1-2 דקות בהן הבדיקה נמשכת. פעמים רבות ההורים נדרשים להחזיק את הראש של הילד ישר כי הילד מתנגד לבדיקה המסוונרת. אם יש לכם חשש שלא תוכלו לעמוד בזה ולעזור לרופא להחזיק את הראש של הילד ישר עבור הבדיקה (אם הילד מתנגד ויש בכך צורך), מומלץ להגיע לבדיקה עם מלווה (הורה נוסף, קרוב משפחה וכיו”ב) שיסייע לנו בתהליך הבדיקה של הילד.
 

חשוב לציין שהזמן מרגע כניסתכם למרפאה ועד סיום הבדיקה ויציאתכם הביתה עשוי להיות ארוך, ולהגיע ל-60-90 דקות. מרבית זמן זה נובע מההמתנה לפעולת טיפות ההרחבה (30-45 דקות, כאמור), אך גם בגלל שמדובר בבדיקה רגישה ועדינה, הדורשת שיתוף פעולה של הילד. לעיתים יש ילדים שדורשים יותר זמן כדי לבטוח ברופא ולאפשר לו לבצע את הבדיקה. בנוסף, חלק מהילדים המגיעים לבדיקה סובלים ממחלות הדורשות זמן בדיקה ארוך מהרגיל.

אנא התאזרו בסבלנות הנדרשת כדי להבטיח בדיקה יסודית ומעמיקה של ילדכם!

 

בברכת בריאות שלמה! 

ד”ר עודד לגשטיין